کتــــــــــابخانه مرکزی استــان همدان

احادیثی از اهل سنت درمورد ولادت حضرت علی علیه السلام

آلوسی

 شهاب الدین ابو الثناء ، سید محمود آلوسی ، صاحب تفسیر معروف  آلوسی ، شرخ مفصلی بر قصیده عینیه عبد الباقی افندی نوشته است وی قصیده مزبور را شرح می كند تا به این بیت می رسد

انت العلی الذی فوق العلی رفعا      ببطن مكه عند البیت اذ وضعا

یعنی : تو آن علی هستی كه مقامت از علو هم بالاتر رفت ، هنگامی كه در درون مكه و در خانه خدا زاده شدی

آلوسی در شرح این بیت می نگارد :

« ولادت امیر مؤمنان علی بن ابی طالب كرم الله وجهه در درون كعبه ، در سراسر دنیا مشهوراست و در كتاب های هر دو فرقه (شیعه و سنی ) روایت شده است . و هرگز در مورد غیر ایشان چنین فضیلتی ثابت نشده است . آری چقدر شایسته و مناسب است كه پیشوای پیشوایان در جایی متولد شود كه آن جا قبله مومنان است و...» ( شرح عینیه صفحه 15)

 و بسیاری دیگر از علمای اهل سنت به دلیل اهمیت موضوع به بعضی دیگر از آنان اشاره می نماییم  :

ازدی

مورخ شهید ابو زكریا یزید بن محمد بن ایاس بن قاسم ازدی ، متوفای 334 هجری در كتاب پر ارج خود « تاریخ موصل » كه در مصر و هند مكرر به چاپ رسیده ، پس از نقل ولادت آن خورشید تابان در درون كعبه می نویسد :

« به جز امیر مؤمنان علی بن ابی طالب ، هیچ خلیفه دیگری در كعبه متولد نشده است » (تاریخ موصل صفحه 58)

ابن قفال

محمد علی بن اسماعیل شافعی ، متوفای 365 هجری در كتاب « فضائل امیر المومنین » می نویسد :‌

« هنگامی كه درد زایمان بر فاطمه بنت اسد چیره شد ، ابوطالب اتو را وارد كعبه نمود ، پس علی را در آنجا به دنیا آورد . گفته شده به جز علی كسی در آ» چا متولد نشده است . » (احقاق الحق جلد 7 صفحه 498)

اخطب خوارزم

موفق بن احمد ، معروف به اخطب خوارزم ، متوفای 568 هجری در مناقب خود می نویسد :

« علی  [علیه السلام]  در مكه معظمه در د رون بیت الحرام به روز جمعه 13 رجب المرجب به سال 30 واقعه فیل ، 23 سال پیش از هجرت و 12 یا 10 سال پیش از بعثت متولد شده . هرگز احدی پیش از او در بیت خدا متولد نشد. و این فضیلتی است كه خداوند برای ابراز مقام شامخ آن حضرت به او اختصاص داده است. » ( مناقب خوارزمی به نقل مجمع البحرین فی ادله الفریقین صفحه 227)

 

 

ابن طلحه

كمال الدین ابوسالم قاضی محمد بن طلحه شافعی ، متوفای 652 هجری ، در كتاب پر ارج « مطالب السوؤل » می نویسد :‌

« علی بن ابی طالب در درون كعبه معظمه در بیت الله الحرام دیده به جهان گشود » ( مطالب السوؤل صفحه 11)

زرندی

جمال الدین محمد بن یوسف بن حسن بن محمد زرندی حنفی مدنی ، محدث مدینه منوره و متوفای 750 هجری ، در كتاب ارزشمند « نظم درر السمطین » تصریح می كند كه امیر مؤمنان در درون كعبه دیده به جهان گشوده است » ( نظم درر السمطین صفحه 80)

لاهوری

مولی نعمت الله لاهوری در كتاب « برهان الصداقه فی تحقیق الخلافه » كه به زبان اردو نوشته ، به تفصیل از خلقت نور امیر المومنین علی بن ابی طالب  [علیه السلام]  سخن گفته ، و در مورد اینكه نور آن حضرت با رسول اكرم صلی الله علیه و‌آله وسلم  از یك نور آفریده شده به تفصیل گفتگو كرده ، آنگاه از عصمت آن حضرت بحث كرده و در پایان می نویسد :‌

« حضرت علی در درون كعبه به دنیا آمد، و در این شرف هیچیك از پیامبران هم نصیب نداشتند . »‌(برهان الصداقه صفحه 20)

ذهبی

حافظ شمس الدین ، ابو عبدالله محمد بن احمد ذهبی ، متوفای 848 هجری ، در كتاب « تلخیص مستدرك » متن گفته « حاكم نیشابوری » را آورده و می گوید :

« اخبار به حد تواتر رسیده كه علی بن ابی طالب در درون كعبه دیده به جهان گشود » ( تلخیص مستدرك جلد 3 صفحه 98)

دولت آبادی

قاضی شهاب الدین دولت آبادی متوفای 849 هجری در ضمن نقل داستانی تصریح می كند كه ولادت آن حضرت در داخل كعبه واقع شده است » ( هدایه السعداء ـ‌مخطوط ـ صفحه 117)

بناتكی

مورخ معروف فخر الدین محمد بن ابی داود سلیمان بناتكی‌، متوفای 891 هجری در كتاب « روضه اولی الاباب فی معرفه التواریخ و الانساب » معروف به « تاریخ بناتكی »  در این رابطه می نویسد :

«  علی بن ابی طالب روز آدینه سیزدهم ماه رجب سنه ثلاثین از سال فیل ، در حرم كعبه به وجود آمد پیش از او و بعد از او هیچ فرزندی در خانه كعبه به وجود نیامده است »‌( تاریخ بناتكی صفحه 98)

رفاعی

تاج الدین محمد بن حمزه بن زهره رفاعی ، نقیب حلب و متوفای 921 هجری ، در كتاب « غایه الاختصار فی اخبار البیوتات العلویه المحفوظه من الغبار » از ولادت آن حضرت در درون كعبه سخن گفته است (غایه الاختصار صفحه 97)

   خواند میر

مورخ شهر غیاث الدین همام الدین حسینی ، معروف به « خواند میر »‌متوفای 942 هجری ، در كتاب پر ارج « حبیب السیر » پس از نقل مشروح داستان ولادت امیر مؤمنان  [علیه السلام]  در پیرامون محل ولادت آن حضرت می نویسد :

« تولد آن مولود عاقبت محمود ، در نفس خانه كعبه روی نمود ، زیرا كه به حسب اقتضای قضاء بلكه به مشیت ایزد تعالی ، نزدیك به وضع حمل والده ماجده اش در اطراف بیت الله بود و این سعادت به روایتی از اول آفرینش تا غایت ، هیچ آفریده را میسر نگشته ، و صیتِ‌ صحت این خبر نزد مورخان فضیلت پرور از شایبه شبه و دغدغه مظنه در گذشته » ( حبیب السیر جلد 1 صفحه 520)

 شیخ علی دده

علامه علی بن مصطفی سكتواری بسنوی حنفی ، معروف به « شیخ علی دده »  و متوفای 1007 هجری در كتاب « محاضره الاوائل و مسامره الاواخر » كه در سال 998 هجری از تالیف آن پرداخته و بار ها در استانبول چاپ شده است ، می نویسد :

« اول كسیكه در اسلام در اوان كودكی  به نام شیر نامیده شده ، مولای ما علی بن ابی طالب است . هنگامی كه مادرش او را در داخل كعبه به دنیا آورد ، به نام پدرش (اسد ) او را « حیدر » نام نهاد » ( محاضره الاوایل  صفحه 79»

بلخی

مطابق نقل ملحقات احقاق ، حافظ ابو عبد الله بلخی نیز در تلخصی خود ( صحفه 11 چاپ بمبئی) به ولادت امیر مؤمنان در درون كعبه تصریح كرده است . (احقاق الحق جلد 7 صفحه 487)

لكهنوئی

علامه لكهنوئی نیز در كتاب « مرآه المومنین » عین گفتار حاكم را نقل كرده و تصریح نموده كه ولادت امیر مؤمنان در درون كعبه متواتر است و این فضیلت ویژه آن حضرت است . ( مرآه المومنین صحفه 21 به نقل احقاق جلد 17 صحفه 364)

باكثیر حضرمی

احمد بن فضل بن محمد ، باكثیر حضرمی مكی شافعی ، متوفای 1047 هجری ، در كتاب « وسیله المآل بذكر فضل الآل » عین روایت ابن مغازلی  را نقل كرده می نویسد :

« علی  [علیه السلام]  به روز جمعه 13 رجب 30 عام الفیل ، 23 سال پیش از هجرت در كعبه معظمه دیده به جهان گشود . او نخستین كسی است كه در كعبه متولد شد و هرگز پیش از او و بعد از او احدی در آنجا متولد نشده است . » (وسیله المآل صفحه 145 ـ مخطوط)

مولوی اشرف

مولوی اشرف علی بن عبد الولی ، عین فراز بالا ار به نقل از « وسیله المآل » در كتاب « ریاض الجنان » آورده است (ریاض الجنان جلد 1 صفحه 111(

 


برچسب‌ها: ولادت حضرت علی
[ پنجشنبه دوم خرداد ۱۳۹۲ ] [ 17:23 ] [ کتابخانه مرکزی ] [ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه